Pierwsza komercyjna aplikacja i międzynarodowa konferencja WebSummit w Lizbonie

14 lipca 2021
946
Osłony

Niesamowity klimat stworzony przez organizatorów zebranych przez człowieka imieniem Patrick Cosgrave uznaliśmy za świetne miejsce, które pomogłoby nam wyskalować produkt jakim była startująca wtedy aplikacja MPS Satellite. Tak niszowy produkt to wyjątkowo trudne zagadnienie – ale mimo to byliśmy nastawieni bardzo optymistycznie.

Mija 5 lat od jednego z wydarzeń, które wspominam w sposób szczególny jako niemałe wyzwanie. W roku 2016 odbywała się premierowa Konferencja WebbSummit – która pierwszy raz zagościła w Lizbonie (wcześniej regularnie odbywająca się w Dublinie).


WebSummit zaczynał jako startup – i jest jednym z tych, który szybko ewoluował i zyskał wyjątkową popularność, a że organizatorzy koncentrują się na promocji innych startupów – jest to także wydarzenie w którym dość łatwo zaistnieć.

Projekt Alpha – był tym z którego skorzystaliśmy. Poprzedzony kilkoma wywiadami kwalifikującymi utwierdził nas w przekonaniu, że jeśli nie zyskamy tam potencjalnych partnerów czy klientów, skorzystamy poprzez unikalny model promocji. 

Generalnie MPS Satellite to system niszowy B2B – którego głównym celem jest monitoring drukarek sieciowych. Wiąże się to z pewnymi założeniami charakterystycznymi dla branży drukarkowej, która świadczy usługi poprzez outsourcing środowiska druku. 

System powstawał trochę bardziej z potrzeby operacyjnej Ediko – bo wraz z rosnącą ilością maszyn serwisowanych przez firmę, narastał problem kontroli tych drukarek. Lata 2014-2018 w Polsce miały tą cechę jeśli chodzi o branżę wspomnianą powyżej, że wszelkie rozwiązania chmurowe były automatycznie skazywane na banicję – dlatego pojawiła się potrzeba stworzenia technologii, która zrealizuje te potrzeby inaczej niż konkurencyjne systemy chmurowe. 

Trochę zarwanych wieczorów – bo jako specjalista w Ediko, miałem chęć wykazania się i „włożenia” w firmę czegoś od siebie. Powstał pierwszy prototyp, który przyjął nazwę Ediko Satellite – i jego skuteczność i efekty optymalizacji kosztów operacyjnych związanych z pozyskiwaniem liczników z drukarek – stał się powodem dla którego produkt był dalej rozwijany. Kontynuacja pracy programistycznej była małym wyzwaniem, bo pierwszy raz opracowywałem system, który musiał spełniać serię oczekiwań potencjalnych firm, którym chcielibyśmy aplikację zainstalować. Dlatego właśnie sporo czasu pochłonęła praca nad instalatorem oraz samym interfejsem graficznym – którego premiera odbyła się właśnie na konferencji WebSummit w 2016 roku.

Unikalny wśród rozwiązań konkurencyjnych interfejs webowy oraz komunikacja opierająca się o wiadomości e-mail z agregowanymi danymi w postaci załączników XML była czymś co otworzyło nam drogę do wdrożenia systemu nie tylko w dużych korporacjach typu Bayer czy Empik, ale także w wielu organizacjach publicznych – z zaostrzonym rygorem bezpieczeństwa danych. 

Tym chcieliśmy pochwalić się w Lizbonie i w ten sposób udało nam się pozyskać uwagę nie tylko lokalnych portugalskich przedsiębiorców, ale także światowych liderów branży drukarkowej.

Wnioski były nie zawsze pozytywne – jeśli chodzi o segmentację rynku. Okazało się, że na różnych rynkach krajowych, standardy MPS rozumiane są bardzo różnie, co automatycznie utrudniało naszej Satelicie wejście do danego regionu, aczkolwiek to doświadczenie pokazało – w jakim kierunku faktycznie powinniśmy pójść.

WebSummit ma unikalną wartość, a bariera wejścia z dobrze prezentującym i adekwatnym rozwiązaniem, nie jest duża – dlatego każdemu, kto zastanawia się czy warto oczywiście sugeruję podjąć to wyzwanie.    

Komentowanie niedostępne.