OpenAI w służbie analizy SWOT Maker

11 lutego 2023
980
Osłony

Wszędzie o tym mówią, ale dopiero jak sprawdziłem to uwierzyłem. Sztuczna inteligencja jest na wyciągnięcie ręki i udało mi się ją wykorzystać do swoich potrzeb. Szok niedowierzanie. Algorytm wykonał burzę mózgów, czyli pierwszy etap analizy SWOT!

Chat GPT – wyzwanie i zdumienie

Od tego niepozornego mechanizmu zacząłem. Czyli zadałem pierwsze proste i trywialne pytanie „Jak wysoka jest wieża Eiffla” – i cyk – jest odpowiedź. No to spróbujmy coś trudniejszego „Opracuj wiadomość do sieci biedronka z ofertą portfolio Welliot” – 5 sekund i na moich oczach redagowana jest treść, idealnie dopasowana do charakteru produktu i potrzeb potencjalnego klienta.

Skoro tak to sprawdźmy co się wydarzy jeżeli poproszę o zebranie danych do analizy SWOT – jakie wykonują użytkownicy w swotmaker.com – i tutaj zaczęły się schody. Wystarczyło jednak spojrzeć w dokumentację i okazało się, że szybko można OpenAI nauczyć pewnych zachować, a grunt to zadać właściwe pytanie.

Analiza SWOT z udziałem sztucznej inteligencji

To było to co od razu zachciałem zaimplementować. Po 5 minutach mam już dostęp do API, podłączam płatności – bo oczywiście nic nie ma za darmo i cały algorytm jest do dyspozycji. Tylko jak go wykorzystać – próba numer jeden – nieudana, druga również i nagle coś z kategorii „niech to będzie tak proste jak to tylko możliwe i niech rozwiąże podstawowy problem”!

Zauważyłem z doświadczeń użytkowników, że jednak największym problemem analizy SWOT jest zebranie właściwych danych, które zazwyczaj są wynikiem mozolnej burzy mózgów. Przez ten problem trudno jest wystartować, bo co tak na prawdę wpisać?

Okazuje się, że OpenAI może być super pomocne, ale trzeba mu trochę podpowiedzieć. Zatem wykorzystałem jeden z mechanizmów SWOT Makera, który odpowiada za analizę treści strony internetowej i wyciąga kluczowe informacje. Wystarczy te informacje podsunąć sztucznej inteligencji i na koniec poprosić o podanie przykładów do analizy SWOT. – Dzisiaj mamy luty 2023 i tego jeszcze nie widziałem. Ale żeby nie być gołosłownym – zapytałem o firmę Nike – i otrzymałem niezwykle ciekawe propozycje. Te propozycje wyświetliłem w etapie burzy mózgów, aby zrobić zwyczajne kopiuj – wklej do odpowiednich rubryk. Teraz można już działać dalej.

swotmaker.com & OpenAi integration
Burza mózgów z Open Ai

Kiedyś to było fajniej … ale teraz jest łatwiej!

Tak sobie teraz myślę, że jeszcze jako student lub później jako specjalista – zbierałem dane kilka godzin, albo dni – później opracowywałem arkusz w excelu przez kolejnych kilka godzin włącznie z mozolnym zestawieniem danych, aby wyłuskać tą końcową strategię. – a teraz? Jest bardzo inaczej. Mogę bez większego problemu zapytać o słabe strony konkurencji i wykorzystać je do budowania swoich przewag. Czy będzie łatwiej – to się pewnie szybko okaże.


Dla zainteresowanych co to jest to Open AI – http://openai.com, a zapytajmy u źródła.

„OpenAI to jest non-profit research company założona w 2015 roku, z siedzibą w San Francisco. Celem OpenAI jest stworzenie i zastosowanie inteligentnych technologii, które przyniosą korzyści ludzkości. Firma skupia się na badaniach nad sztuczną inteligencją i jej zastosowaniach w różnych dziedzinach, takich jak medycyna, finanse, robotyka i wiele innych. OpenAI jest jednym z czołowych graczy w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją i jest znana z opracowywania i opracowywania wysoko zaawansowanych modeli językowych, takich jak ChatGPT, który z nami rozmawiasz.”

https://chat.openai.com

Komentowanie niedostępne.