Marketing, to coś więcej niż cyfry.

11 marca 2023
1353
Osłony

Czasami obserwując działalność firm, która technicznie toczy się głównie wokół maksymalizacji przychodu, trafiamy na perełki. To sytuacja kiedy marketing wzbija się na taki poziom, że dotyka czegoś ważnego dla ludzi z pewnego pokolenia lub z określonym nastawieniem do życia. To jest bardzo inspirujące i właśnie to jest moim zdaniem to czym marketing powinien być. Kreatywność, która dotyka tematów ważnych i motywujących lub istotnych, bo tkwiących gdzieś głęboko w człowieku, to kreatywność której jest coraz mniej.

„Save our species” – Lacoste

Marka Lacoste – utkwiła mi w sposób szczególny w głowie, z uwagi na kampanię „Save our Species”. Wyeliminowanie swojego sztandarowego aligatora na rzecz 10 innych gatunków zwierząt, których istnienie na tym świecie staje się coraz bardziej zagrożone, było istnym „majster-sztykiem”.

https://www.youtube.com/watch?v=qsbCoaUxnhI

Niestety dostępność unikalnych polówek była tak ograniczona, że nie udało mi się zakupić swojej, bo mimo wysokiej ceny bardzo chciałem wziąć udział w tej inicjatywie.

Miś Uszatek

Motyw wyjątkowych zwierzaków pojawił się również w wyjątkowej odsłonie marki Tatuum – która oddała hołd słynnemu w moim pokoleniu miśkowi jakim był „Miś Uszatek”. Pierwsza kampania była tak dużym sukcesem, że o ile wiem, kolekcja wyprzedała się błyskawicznie i trzeba było się nieźle postarać, aby pod choinką dla kochanej osoby z sentymentalnym podejściem do lat PRL – móc wykreować tak wyjątkowy upominek z misiem. Kampania wróciła w 2022 roku – co było bardziej niż pewne z uwagi na ogromną popularność i tym razem również udało mi się znaleźć coś dla siebie.

https://www.youtube.com/embed/9-HTKvgfpYc

Kobiece wyczucie w marce Taranko

Moda pozwala nam uzewnętrznić swoją osobowość i podkreślić charakter. To jaki styl prezentują produkty konkretnych marek, często sprawia, że ta marka staje się naszym ważnym „życiowym partnerem” – jeśli czujemy się dobrze w takim wydaniu, będzie to dla nas powód do powrotu. Tak mam z marką Taranko, która jakimś sposobem sprawia, że ich styl pozwala mi w prosty sposób znaleźć fajny pomysł na prezent lub wsparcie mojej życiowej partnerki. To coś niesamowitego, gdy patrzysz na logo lub witrynę salonu sklepu i widzisz w niej charakter osoby, który jest Ci dobrze znany.

https://www.youtube.com/embed/mo2rdAmceV0

Kobiecy pierwiastek

Wśród marek które mi zaimponowały i inspirują w dość niespodziewany sposób pojawił się również … Empik – polski bookstore, który moim zdaniem zyskał niesamowity charakter wraz z dołączeniem do zarządu firmy wyjątkowej osoby w postaci Pani CEO – Ewy.

Galę Bestsellery Empiku oglądam od pierwszej edycji i może mimo początkowych trudności i kształtowaniu się formatu, uważam, że najnowsza edycja była bardzo udana. Takie wydarzenie buduje markę w sposób wyjątkowo elitarny i opiniotwórczy co w przypadku Empiku – faktycznie może być fajnym sposobem na re-start po dość mozolnym kryzysie.

https://www.youtube.com/watch?v=0_QRLC9GhN8

Fajnie jest móc obserwować i współodczuwać emocje, które tworzą dla nas wyjątkowe marki. Mam wrażenie, że w odsłonie tych produktów wyraźnie widać pierwiastek żeński, natomiast po drugiej stronie pojawia się jeszcze drugi pierwiastek.

Czy technologia jest mężczyzną, czy kobietą?

Może to nie jest aż tak ważne pytanie, bo niby jakie to ma znaczenie, ważne że efekt jest osiągnięty, a tym efektem są emocje, które towarzyszą podczas zetknięcia z produktem. Po drugiej stronie emocji tych sentymentalnych, umieściłem te które wiążą się z jakością życia. Ta jakość ma cechę bardziej technologiczną, bo niewątpliwie technologia coraz bardziej wpływa na to, jak funkcjonujemy na codzień.

Ci co mnie znają wiedzą, że jestem wiernym fanem technologii Apple – czasem mam wrażenie, że to już uzależnienie, ale – bardzo praktyczne. W 2022 roku zamknąłem projektowanie inteligentnego domu, w którym HomeKit miał niezwykle ważny udział. Jestem wciąż pod wielkim wrażeniem, jak ten ekosystem sprawnie funkcjonuje i ułatwia mi codzienne zadania. W sumie, jak dotąd nie udało mi się ocenić któryś z produktów Apple jako bezsensowny. Każdy zakup jest sporym wyzwaniem finansowym, ale korzyści jakie płyną z korzystania z tych „gadżetów” są wymierne i bardzo praktyczne.

https://www.youtube.com/embed/GC5Gmkn92Bg

Technologiczna fala

Na tej fali technologicznej rewolucji rośnie i zmienia się nie tylko życie osobiste, ale również biznesowe. Potencjał rozwiązań są dostępne w zasadzie na wyciągnięcie ręki jest ogromny i ułatwia nam życie niemal w każdym aspekcie rozwoju zawodowego.

  • Open Ai – dziś (11.03.2023) – to temat numer jeden w wielu technologicznych środowiskach. Zaczyna się era zmian związanych z zastępowaniem pracy człowieka, lub z jej radykalną optymalizacją.
  • Swotmaker – po integracji z OpenAi pozwala na błyskawiczne przeanalizowanie pomysłu, konceptu biznesowego, lub dylematu życiowego. Wystarczy krótko opisać problem i praca analityczna która dotychczas zajmowała wiele godzin jest gotowa w zaledwie kilka minut.
  • Smartlook – jak już chcesz coś zrobić w obszarze aplikacji informatycznych, Smartlook pozwala obserwować zachowanie użytkowników Twojej aplikacji. Po co? No po to, aby sprawdzić w jakich miejscach to co dla Ciebie jest oczywiste, nie jest takie dla użytkownika.
  • G2 – jako platforma społeczności, która żywo tworzy i rozwija oprogramowanie różnej kategorii, podjęła wyzwanie sklasyfikowania różnych aplikacji. Ku mojemu zdziwieniu, obecna ilość dostępnych typów programów i aplikacji jest tak duża, że nie zdziwię się, jak w niedalekiej przyszłości stanie się to oddzielną dziedziną nauki.
  • Shopify – a precyzyjniej platforma partnerska dla twórców aplikacji, to wyjątkowa koncepcja współtworzenia i usprawniania działania z klientami. Jeżeli już Twoja praca bazuje na kontakcie z technologią, która towarzyszy Twojemu klientowi, idealnie jest mieć kanał, dzięki któremu szybko uzyskasz kontrolę i możliwość przelania swojej wiedzy klientowi, który oczywiście za to płaci. Podejście twórców Shopify – jest błyskotliwe i wychodzi na przeciw temu, aby usunąć jak najwięcej barier jakie może nieść za sobą technologia.

Taki ranking – chodził mi po głowie i chciałem się nim z Wami podzielić. To ranking bardzo subiektywny i być może wielu z Was nie podzieli moich fascynacji. Natomiast mam nadzieję, że pobudzi do myślenia i dalszego działania właśnie w takim tonie jak robią to opisywane przeze mnie marki.

Komentowanie niedostępne.